Gram altında son zamanların en sert hareketi! Yeni rekor geldi

Bu hafta para ve emtia piyasalarının takip ettiği en önemli gelişme ABD enflasyon rakamlarıydı. Çarşamba günü açıklanan kritik veri piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Mart ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0,4 olurken yıllık bazda yüzde 3,5’e yükseldi.  

Çekirdek enflasyon da 3 ay üst üste beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bu artış, enflasyonun ısrarlı biçimde yüksek seyrettiğine ve ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda aceleci olmayacağına işaret etti.    

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİLERİ GERİLEDİ 

Enflasyon verilerinin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in mayıs toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, ilk faiz indirimine gitme ihtimali haziran için yüzde 22’ye geriledi. 

ALTIN ÇARŞAMBA GÜNÜ GERİLEDİ 

Bu gelişmelerin etkisiyle birlikte çarşamba günü ons altın 2319 dolara kadar gerilerken, gram altın fiyatı 2404 liraya kadar düşmüştü. Ancak haftanın kalan günlerinde altında yön yeniden yukarı döndü. 

PİYASADA YÖN DEĞİŞTİ! İLK KEZ 2500 LİRAYI AŞTI 

Hafta ortasının ardından ons altında gerçekleşen sert yükselişin etkisiyle birlikte gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesini test etti. Gram altın ilk kez 2500 lirayı aştı.

Perşembe günü ons altın 2377 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bugün de kazançlarını sürdüren ons altın 2395 dolara kadar yükselerek tarihi rekor kırdı. 

Bayram nedeniyle yurt içi piyasalar kapalı kalsa da ons altındaki ani hareketlenmeler gram altın fiyatında büyük değişimlere yol açtı. Bugün gram altın 2515 lira seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini test etti. Gram altın şu dakikalarda 2482 liradan işlem görüyor. 

PİYASADA SERT YÜKSELİŞİN NEDENİ NE? 

ABD’de enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından piyasalarda sert hareketi tetikleyecek bir ekonomik veri bulunmuyor. Ancak Orta Doğu’da İsrail ile İran arasında tansiyonun yükselmesi jeopolitik riskleri körüklerken güvenli liman olarak görülen altına talebi artırıyor.  

İsrail’in Şam’daki İran’ın konsolosluk binasını vurmasının ardından iki ülke arasında tansiyon yükselmişti. Geçtiğimiz gün konuyla ilgili açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İsrail’in diplomatik dokunulmazlığı ihlal ettiğini belirterek, “Meşru savunma bir zorunluluktur” dedi. 

Orta Doğu’da savaşın daha da yayılma riski para ve emtia piyasaları üzerinde etkili oluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir