Yargıtay Başkanlığı seçiminde salt çoğunluk yine sağlanamadı

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilen Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi doldu. Yüksek Mahkeme’nin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için geçen hafta Yargıtay’da sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. Hafta boyunca 5’er turdan oluşan 2 seçim kapsamında toplam 10 tur oylama yapıldı.

Adayların hiçbiri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 175 oyu alamadı. Bunun üzerine 3’üncü kez adaylık başvurusu alınarak, seçim tekrarlandı. 3’üncü kez tekrarlanan seçime Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk aday olarak katıldı.

Pazartesi ve salı günü yapılan 11, 12 ve 13’üncü tur oylamalarında sonuç çıkmadı. Anayasa’ya göre, salt çoğunluk sağlanamadığı için 13’üncü tur oylamada en yüksek oya sahip iki aday olan 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ve 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, bugün 14’üncü tur oylamasında yarıştı. 322 üyenin katıldığı oylama sonucu, 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 111, 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 112 oy aldı. Ayrıca 22 oy boş kullanıldı ve 77 oy geçersiz sayıldı. Seçimlerin 15’inci tur oylamasına geçildi. Adaylar, başkanlık için gereken 175 oyu alana kadar seçim tekrarlanacak.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir